Při pohledu na plánek londýnského metra a na davy valící se do podzemí se nejednomu turistovi udělalo špatně od žaludku, ale není se čeho bát. Stačí dodržovat pět základních pravidel a spěchající Londýňané Vás nemůžou rozhodit.
Londýňanů se v metru opravdu bát nemusíte, ač jejich výrazy často nejsou nejpřívětivější. Kdo by se také při ranní špičce a cestě do práce smál na celé kolo? Při dodržení následujících základních pravidel, klasického „Excuse me“ a milého úsměvu i studený anglický čumák rád roztaje :-)
1. Turnikety
Nyní se nebudeme zaobírat nákupem jízdenky, ale budeme předpokládat, že už tu svou platnou máte. Rozdílem oproti Praze je povinnost označení / pípnutí při nástupu i při výstupu do stanice. Vy sami to i jednoduše poznáte, protože turniket Vás jinak ven nepustí. Nezapomeňte si tedy buď nechat projet lístek a nebo odpípnout Oyster Card a to vždy zprava, jinak se Vám podaří zablokovat dva turnikety – jeden lístkem a druhý vlastním tělem, které se ho snaží prorazit.
2. Jízda po eskalátorech - vpravo
Jezdící schody jsou pravou pastí na turisty. Jen co se nebohý obyvatel kontinentu sžije s jízdou a chůzí vlevo, je třeba vrátit se zpět ke kořenům. Na jezdících schodech se jezdí zásadně vpravo (na což upozorňují i nápisy „Stand on the right“) a vlevo je třeba nechat pro věčně spěchající obyvatele vlastního města, kteří nepotřebují oddych po náročné akci s turniketem. Opovažte se na chviličku odchýlit doleva a zůstat stát, odměnou Vám může být i řádné šťouchnutí loktem!
3. Chůze koridory – vlevo
A další nástraha je na světě – poté, co turista zvládne jízdu vpravo, automaticky pokračuje do labyrintu chodeb vedoucích k nástupišti. Ale zapomíná, že je třeba opět nasadit anglický způsob myšlení, a pokud nápis neřekne jinak, kráčet opět na levé straně.
4. Nástup do metra
Samozřejmě, že poté, co se konečně dostaneme na to správné nástupiště, chceme okamžitě naskočit a nahnat čas, který jsme ztratili pouhou orientací v londýnském tube. Ale nechte prosím pasažéry nejdříve vystoupit, pokud tak neuděláte, v lepším případě se Vám dostane napomenutí, v horším (především ve frekventovaných přestupních stanicích a časech) i zavalení davem.
5. Ve vagonu
Máme na dosah pocit vítězství, stojíme ve správném vlaku (snad i správném směru), teď jen vystoupit na vybrané stanici. A zde přichází kámen úrazu. Ve strachu, že stanici přejedeme, zůstáváme stát přímo u dveří a blokujeme příchozí i odchozí pasažéry. Nebojte se „uklidit“ více do středu vagonu, stačí pak jen „Excuse me“ při příjezdu do Vaší stanice a ostatní Vás rádi pustí.
6. Výstup z metra
A zde už můžeme jen odkázat na bod č. 1. :-)
S TEEway se v londýnském metru určitě nemusíte bát. Vyzkoušet ho můžete třeba při zájezdu London Callin', kdy poznáte veškeré krásy hlavního města Spojeného království.