Že kolem kašny jen projdeme a vyfotíme? Kdepak! Norimberská Kašna manželství donutí každého návštěvníka popřemýšlet o životě.
Kašna Ehekarussell Brunnen neboli Kašna manželství je kontroverzním zobrazením básně Hanse Sachse, autora z 16. století. Je umístěna u Bílé věže (Weißer Turm) v Norimberku a málokdo ví, že její prvotní účel nebyl ani umělecký, ani estetický, ale měla zakrývat otvor do šachty metra, jehož trasa vede právě pod Bílou věží. Autorem sochy je brunšvický rodák Jürgen Weber, jehož první manželství také nedopadlo dobře a nechal se jím inspirovat.
Celá kašna představuje šest fází manželství – od optimismu milostného vzplanutí až po zničující smrt. Začněme mladou krasavicí vystupující z mušle, která může mnohým připomínat Afroditu. Na ni zamilovaně hledí trumpetista a vedle je zobrazený kozel, představující chtíč. Následuje zobrazení samotného tančícího básníka Hanse Sachse a vedle něj už máme výjev další. Muž, který drží polonahou ženu v řetězu, plamen kolem nich symbolizuje touhu - báseň totiž říká, že žena je zároveň i touhou. Oheň značí i plameny pekelné a tak, že žena může být často i způsobem potrestání muže za jeho hříchy. Zamilovaný pár obklopují dvě labutí hlavy značící věrnost a lásku, ale poté opět vystřízlivíme. Na noze draka spolu bojují dvě napůl shnilé mrtvoly, které se potácí mezi nesmrtelností a koncem manželství. Přecházíme opět do šťastnějšího období, kdy matka krmí své děti. Skupinka je vyobrazená ve společnosti pelikána, protože dle starověké legendy si tento pták vytrhl zobákem své srdce, aby jím nakrmil svá mláďata. Tak obětavá však nebyla další žena pro svého muže. Zatímco on sedí vychrtlý a podvyživený, ona, vážící několikrát tolik se vedle něj cpe společným jídlem.
Teď už oblíbená kašna byla původně veřejností kritizovaná, ale dnes už je oblíbeným cílem návštěvníků porovnávající všechny střídající se fáze manželství. Pojeďte s námi do Norimberka a můžeme se vydat po příbězích místních kašen. A že jich je!