Wawelský drak v Krakově

Jak vůbec vznikl název města Krakov? A jakou legendu nesmíme v Krakově opomenout? To vše se dozvíte v následujícím článku.

Wawelský hrad můžeme svým významem porovnat s Pražským hradem, pro Poláky je totiž už po staletí symbolem státnosti. Jak se ale toto místo u řeky Visly stalo sídlem polských králů? Za vším hledej draka!

Dle dávné pověsti žil drak ve své sluji přímo ve Wawelském kopci. Jak už to u správných draků bývá, požadoval každý týden svou porci dobytka a výměnou za to nechal město v klidu žít. Pokud však dobytek k mání nebyl, nepohrdl ani krásnými pannami. Vládce města Krak nechtěl drakovo řádění dále podporovat a proto povolal své dva syny – Lecha a Kraka II. Těm bylo jasné, že draka rukama nepřemůžou a proto se rozhodli ho přelstít. V dalším týdnu mu mezi dobytkem podstrčili ovčí kůži naplněnou sírou, kterou hladově sežral. Následně však dostal neukojitelnou žízeň, dolezl k řece, kde pil a pil a pil, až mu břichu spálené sírou puklo. Lech se však se svým bratrem nechtěl o zásluhy a následně i o trůn dělit, proto ho zabil a jeho smrt svalil právě na boj s drakem. Avšak poté, co se na bratrovraždu přišlo, byl ze země vyhnán. Následně bylo město na počest nevinného bratra pojmenováno dle jeho jména a to Krakov, i když některé pověsti tvrdí, že název pochází od krákání vran nad dračím tělem.

Draka chrlícího oheň najdete u Wawelu až dodnes a je možné se podívat i do dračí sluje, jeskyně, která měří 276 m a pro veřejnost je zpřístupněno 81 m. Další stopy po drakovi najdeme nejen v podobě suvenýrů, ale i u vstupu do katedrály, nad kterou visí dračí kosti, o kterých se říká, že pokud spadnou, svět zanikne.

A kdo se s námi podívá do Krakova, dozví se, že bratrovražda nebyla součástí jen této krakovské legendy …

Zpět

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace